امروز :1400/03/26

سایت خبری سنترال نیوز

پایگاه اطلاع رسانی و خبری

سفیر امارات در آمریکا: بایدن در وضع خوبی برای مذاکره با ایران است/ به توافق با تهران باور داریم - سنترال نیوز

سفیر امارات در آمریکا: بایدن در وضع خوبی برای مذاکره با ایران است/ به توافق با تهران باور داریم

انتشار : 1399/08/21/

سفیر امارات متحده عربی در آمریکا ضمن ارائه برخی توضیحات درباره خریداری جت های جنگنده توسط کشورش از آمریکا، اظهاراتی را درباره تعامل آتی دولت بایدن با ایران مطرح کرد.

سفیر امارات در آمریکا: بایدن در وضع خوبی برای مذاکره با ایران است/ به توافق با تهران باور داریم

سنترال نیوز به نقل از روزنامه صهیونیستی تایمز آو اسرائیل، یوسف العتیبه سفیر امارات متحده عربی در آمریکا در گفتوگویی با کانال 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی درباره ایران گفت که به رسیدن به یک توافق با تهران باور دارد اما «نه فقط یکی از مشکلات بلکه همه ی آن ها باید مطرح شوند. فقط مسئله هستهای را در نظر نگیریم و تمامی مشکلاتی را که امروز باید با آن ها سر و کار داشته باشیم فراموش نکنیم».
العتیبه درباره وضعیت دولت بایدن برای مذاکره با ایران گفت: فکر می کنم که آن ها در جایگاه بهتری برای مذاکره قرار دارند. اکنون یک دولت جدید داریم اما ابزارهای نفوذ زیادی هم درباره ایران وجود دارند، چه تحریم ها باشند و چه کووید-19، قیمت نفت، منطقه یا هر چیزی باشد که به طور کلی در حال رخ دادن است. چرا از این ابزارها برای رسیدن به توافقی بهتر استفاده نکنیم؟

دولت ترامپ به طور رسمی روز سه شنبه یه کنگره ی این کشور اطلاع داد که قصد دارد 50 جت جنگنده F-35 را به عنوان بخشی از یک معاهده تسلیحاتی گسترده تر به ارزش 23 میلیارد دلار با هدف مقابله با آنچه تهدیدهای بالقوه خوانده شده و علیرغم نگرانی های رژیم صهیونیستی به امارات متحده عربی بفروشد. 
العتیبه درباره مذاکرات انجام شده پیرامون خریداری این سلاح ها گفت: این مذاکرات پس از معاهده صلح آبراهام(عادی سازی روابط امارات متحده عربی با رژیم صهیونیستی) آغاز شد. 
او افزود: ما شش سال تلاش کردیم که این جنگنده ها را به دست بیاوریم. بنابراین (این مذاکرات) مدت ها پیش آغاز شده بود، هیچ گاه پیشرفتی حاصل نشد، احساس کردیم که معاهده آبراهام در نقطه شروع رقم خوردن این اتفاق گره گشایی کرد یا این که موجب رقم خوردن آن شد. 
این دیپلمات اماراتی در ادامه گفت که نمی داند آیا کشورش بدون دانستن این که آیا رژیم صهیونیستی به طور ضمنی با فروش تسلیحات آمریکا موافقت می کرد، به دنبال عادی سازی روابط با آن می بود. 

العتیبه افزود که هم بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و هم بنی گانتز وزیر جنگ این رژیم پس از مذاکره با آمریکا درباره حفظ برتری نظامی رژیم صهیونیستی در خاورمیانه، با فروش این تسلیحات موافقت کردند. 
انتهای پیام

خودآموز بست لرن