امروز :1401/05/18

سایت خبری سنترال نیوز

پایگاه اطلاع رسانی و خبری

مجازات برخورد غیردوستانه کشورها با رسانه‌های روس سنگین‌تر شد - سنترال نیوز

مجازات برخورد غیردوستانه کشورها با رسانه‌های روس سنگین‌تر شد

انتشار : 1401/03/04/

پارلمان روسیه لایحه‌ای را تصویب کرد که به موجب آن، اگر یک کشور غربی با رسانه‌های روس برخوردی «غیردوستانه» داشته باشد، ادارات رسانه‌های آن کشور در مسکو تعطیل می‌شود.

مجازات برخورد غیردوستانه کشورها با رسانه‌های روس سنگین‌تر شد

سنترال نیوز به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این لایحه که در نخستین جلسه قرائت در دومای دولتی روسیه تصویب شد، همچنین انتشار مقالات و دیگر تولیدات رسانه‌ای رسانه‌هایی که توسط دفتر دادستانی روسیه تعطیل شده است را ممنوع می‌کند. این لایحه برای اینکه به قانون تبدیل شود، باید یک بار دیگر در دومای دولتی قرائت شده، مورد تایید شورای فدراسیون (سنا) روسیه قرار گرفته و نهایتا توسط ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور امضا شود.

روزنامه‌نگارانی که طبق تعریف این لایحه برای رسانه‌های «متخلف» فعالیت می‌کنند، اعتبارنامه وزارت خارجه خود را از دست می‌دهند و این بدین معناست که دیگر اجازه کار در روسیه را نخواهند داشت.

این لایحه جدید چالش‌های پیش روی رسانه‌های خارجی را افزایش می‌دهد. مسکو در ماه مارس قانونی را تصویب کرد که «انتشار اخبار جعلی» درباره ارتش روسیه را مجازات می‌کند.

قانون‌گذاران دومای دولتی روسیه در یک یادداشت توضیحی درباره این لایحه بیان کردند: «در وضعیت ژئوپلتیک کنونی، رسانه‌های جمعی به ابزار نفوذ و تاثیرگذاری بر وضعیت اطلاعاتی جامعه (روسیه) تبدیل شده‌اند».

در این یادداشت که به دست رویترز رسیده، آمده است: طبق این لایحه، اگر ثابت شود که یک کشور خارجی بر انتشار اخبار رسانه‌های جمعی روسیه در آن کشور محدودیتی اعمال کرده است، روزنامه‌نگاران و خبرنگاران آن کشور در روسیه اعتبارنامه خود را از دست خواهند داد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه بارها غرب را به دلیل اعمال محدودیت بر فعالیت رسانه‌های روس زبان مانند «اسپوتنیک» و تلویزیون «راشاتودی» به باد انتقاد گرفته و غرب را به بی‌توجهی به آزادی رسانه‌ای متهم کرده است.

در ماه مارس، ولادیمیر پوتین قانونی را امضا کرد که مجازات انتشار عامدانه «اخبار جعلی» درباره ارتش روسیه را تا ۱۵ سال اعلام کرده است. این کار باعث شد که بسیاری از رسانه‌های غربی روزنامه‌نگاران خود را از روسیه خارج کنند.

انتهای پیام

خودآموز بست لرن