امروز :1401/05/18

سایت خبری سنترال نیوز

پایگاه اطلاع رسانی و خبری

لباس‌های یکبار مصرف بیمارستانی حاوی نانوذرات به بازار کشور عرضه شد - سنترال نیوز

لباس‌های یکبار مصرف بیمارستانی حاوی نانوذرات به بازار کشور عرضه شد

انتشار : 1401/02/24/

محققان یکی از شرکت‌های فناور در پارک فناوری همدان با استفاده از نانو ذرات به تولید البسه بیمارستانی دست یافتند که علاوه بر کاهش بروز عفونت‌های بیمارستانی، از تنفس‌پذیری بالایی برخوردار است.

لباس‌های یکبار مصرف بیمارستانی حاوی نانوذرات به بازار کشور عرضه شد

سنترال نیوز به گزارش ایسنا، عفونت بیمارستانی، عفونتی است که افراد بستری در مدت زمانی که در بیمارستان اقامت دارند، به آن مبتلا می‌شوند و علائم آن ممکن است در طول مدت بستری و یا بعد از مرخص شدن بروز کند.

یکی از روش‌های مقابله با عفونت‌های بیمارستانی استفاده از مواد آنتی‌باکتریال در محیط بیمارستان است. از این رو یکی از شرکت‌های فناور  مستقر در پارک علم و فناوری همدان با استفاده از نانوذرات نقره اقدام به تولید محصولاتی در این زمینه کرده است.

محمدمسعود ملکی، مدیرعامل این شرکت در خصوص این لباس‌های ضدمیکروب تولید شده در این شرکت، گفت: این البسه ضد میکروبی باعث کاهش عفونت‌های بیمارستانی می‌شود. آمارهای سازمان بهداشت جهانی مبنی بر این است که حتی در کشورهای توسعه یافته عفونت‌های بیمارستانی معضل بزرگی است و سالانه مبالغ هنگفتی صرف دفع این عفونت‌ها می‌شود.

وی عفونت بیمارستانی را بیماری‌ای دانست که اشخاص در زمان حضور در بیمارستان به آن مبتلا می‌شوند و ادامه داد: بیشترین آمار این عفونت‌ها نیز به عفونت‌های پوستی مربوط می‌شود. بنابراین نیاز به البسه آنتی‌باکتریالی است تا مانع از بروز این عفونت‌ها شود.

به نقل از ستاد نانو، ملکی خاطر نشان کرد: این البسه، لباس غیر استریل یکبار مصرف حاوی نانوذرات نقره با خاصیت آنتی‌باکتریال است و پارچه آن نیز با البسه رایج بیمارستانی متفاوت است و خاصیت تنفس‌پذیری بیشتری دارد.

انتهای پیام

خودآموز بست لرن