امروز :1401/05/18

سایت خبری سنترال نیوز

پایگاه اطلاع رسانی و خبری

پیام ، مشاور رئیس جمهور به مناسبت جشن سده - سنترال نیوز

پیام ، مشاور رئیس جمهور به مناسبت جشن سده

انتشار : 1400/11/10/

عبدالسلام کریمی، مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی به مناسبت جشن سده پیامی صادر کرد .

پیام ، مشاور رئیس جمهور به مناسبت جشن سده

سنترال نیوز به گزارش ایسنا، متن این پیام به شرح ذیل است :

به نام خداوند جان و خرد

جشن سده را به همه ایرانیان به خصوص ایرانیان عزیز زرتشتی، تبریک و شادباش می گویم.

جشن سده، شادمانی و سرور به پاس پیروزی روشنی و روشنگری بر تاریکی و نادانی است. این جشن، یکی از جشن های اصیل ایرانی است که در کنار جشن ها و آیین های بزرگ ایرانی همچون نوروز و مهرگان از آیین های باستانی و کهن ایرانیان محسوب می شود.

جشن های ملی و کهن ایران زمین چون نوروز، مهرگان و سده که مبتنی بر آموزه شاد زیستن، مهرورزیدن و روشنگری است، همواره فرهنگ این سرزمین را در طول تاریخ پر فراز و نشیب آن، حفظ و حراست کرده است.

می‌توان گفت همانگونه که «شاهنامه» حکیم ابوالقاسم فردوسی، هویت و زبان ملی ما ایرانیان را حفظ کرده این جشن های کهن نیز از فرهنگ این سرزمین در طول تاریخ، حراست کرده اند. فرهنگی که ایران را بستر امنی برای یکتاپرستان، پیروان ادیان توحیدی، نواندیشان و عدالت خواهان جهان قرار داده است. فرهنگی که بر پایه مهرورزی، خردورزی، رواداری، شاد زیستی و همزیستی مسالمت آمیز، بنا شده است.

برای ما ایرانیان مسلمان بسی مایه مباهات است که فرهنگ اسلامی نیز فرهنگ مهرورزی، عقلانیت، رواداری، همبستگی و همزیستی مسالمت‌آمیز است.

این جشن کهن را به تمام انسانهای نیک اندیش، نیک گفتار و نیک کردار صمیمانه تبریک و شادباش می‌گویم و برای همه ایرانیان که در هر گوشه‌ای از گیتی و جهان هستی، زندگی می‌کنند شادی، سلامتی، آرامش و امید را آرزو می‌نمایم.

انتهای پیام

خودآموز بست لرن