امروز :1401/05/18

سایت خبری سنترال نیوز

پایگاه اطلاع رسانی و خبری

افزایش مبلغ یارانه و تاثیر آن بر خرج و مخارج خانوار - سنترال نیوز

افزایش مبلغ یارانه و تاثیر آن بر خرج و مخارج خانوار

انتشار : 1400/10/06/

یک کارشناس حوزه کار می گوید: اگر چه درصدد هستیم با افزایش مبلغ یارانه ها به بودجه خانوارها کمک شود ولی نباید از آن طرف به خرج و مخارج خانوار اضافه کنیم. انتظار مردم این است که همان یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را برگردانند ولی دولت تورم را نگه دارد.

افزایش مبلغ یارانه و تاثیر آن بر خرج و مخارج خانوار

حمید نجف  اظهار کرد: برای کالاهای اساسی و کنترل قیمت آنها نیاز داریم که یارانه اختصاص بدهیم یعنی برای مایحتاج عمومی مثل روغن، برنج، مرغ و تخم مرغ که ارتباط مستقیمی با معیشت مردم دارند باید یارانه پرداخت کنیم و بر همین اساس از سال‌های گذشته طرحی مبنی بر اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی در دستور کار قرار گرفت.

وی درباره اختصاص منابع حاصل از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به یارانه‌ها با هدف کمک به معیشت خانوارها گفت: در حال حاضر این استدلال وجود دارد که منابع حاصله بابت افزایش یارانه ها اختصاص یابد تا به بهبود معیشت خانوارها و اقشار آسیب پذیر کمک شود ولی این نگرانی هم وجود دارد که ما تجربه یارانه ها را یکبار در گذشته داشتیم که چندان موفق نبود؛ لذا تجربه را تجربه کردن خطاست و باید این طرح به صورت دقیق تری اجرا شود.

این کارشناس حوزه کار افزود: ما نمی توانیم یارانه‌ها را به ۲۰۰ هزار تومان افزایش بدهیم و به بودجه یک خانوار چهار نفره ۸۰۰ هزار تومان اضافه کنیم ولی از آن طرف ۴ میلیون تومان به خرج و مخارج خانوار بیفزاییم. شاید از این ۴ میلیون تومان، ۸۰۰ هزار تومان را بابت یارانه پوشش دهیم ولی مابقی که سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است را کارگر باید چگونه و از کجا تامین کند؟ بنابراین اجرای دقیق این طرح بسیار مهم است.

به گفته وی طبق گزارشها، در شب یلدای امسال خرید خشکبار و آجیل و میوه‌جات چهار برابر کاهش داشت و پایین بودن قدرت خرید در این زمینه تاثیرگذار بوده است.

نجف تاکید کرد: افزایش مبلغ یارانه ها خوب است به شرطی که به هزینه های زندگی اضافه نکند لذا معتقدم در شرایط حاضر دردی از جامعه کارگری دوا نمی کند چون ممکن است خرج و مخارج خانوار را افزایش دهد و طبقات کم درآمد و محروم را به زیر خط فقر سوق دهد.

انتهای پیام

خودآموز بست لرن