امروز :1401/05/18

سایت خبری سنترال نیوز

پایگاه اطلاع رسانی و خبری

ارز دولتی اوضاع دارو را بدتر کرده است / اقدام برای واردات فوری داروهای تالاسمی - سنترال نیوز

ارز دولتی اوضاع دارو را بدتر کرده است / اقدام برای واردات فوری داروهای تالاسمی

انتشار : 1400/09/22/

رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی اوضاع دارو را بدتر کرده و این موضوع وقت و کار سازمان را مختل می‌کند، در عین حال درباره اقدامات انجام شده جهت تامین داروهای بیماران تالاسمی توضیح داد.

ارز دولتی اوضاع دارو را بدتر کرده است / اقدام برای واردات فوری داروهای تالاسمی

سنترال نیوز به گزارش ایسنا، جلسه‌ای با حضور رییس سازمان غذا و دارو، مدیرکل دارو، نماینده مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت، اعضای انجمن تالاسمی، تولیدکنندگان و واردکنندگان داروهای تالاسمی و تعدادی از بیماران به منظور بررسی دلایل کمبود و راهکارهای تامین داروهای این بیماران در محل سازمان غذاودارو برگزار شد.

دکتر بهرام دارایی - رییس سازمان غذا و دارو در این جلسه با اشاره به اینکه با تامین ماده اولیه تولید داروهای بیماران تالاسمی تا پایان سال مشکلی برای داروهای بیماران تالاسمی در سال جدید نخواهد بود، گفت: آنچه وظیفه سازمان است حفظ امنیت و سلامت بیماران بوده و وقتی از تولید حمایت می‌کنیم که سلامت بیماران تامین شود.

وی افزود: در این مسیر اگر سلامت بیماران با واردات تامین شود ما حتما از این راه نسبت به تامین سلامت بیمار اقدام خواهیم کرد؛ اگرچه در سال‌های اخیر تولید توانسته سلامت بیماران را تامین کند.

معاون وزیر بهداشت گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی اوضاع دارو را بدتر کرده است، وقت ما نسبت به ارز و مسائل حول آن تقسیم و کار سازمان را مختل می کند، مسائلی که ما باید به آن‌ها  برسیم همان استانداردهای فارماکوپه و  کیفیت رقابتی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شیر خشک بیماران متابولیک به کمک سامانه حامی درب منازل تحویل می شود خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم این سیستم را در مورد توزیع داروهای بیماران تالاسمی هم بررسی کنیم.

دارایی در پایان با اشاره به این که پزشکان حلقه واسط سازمان غذا و دارو با بیماران هستند، گفت: در شرایط تحریم پزشکان باید با ارائه بازخورد در مورد داروهای تولید داخل سازمان غذا و دارو و صنعت را در بهبود کیفیت داروهای تولید داخل کمک کنند.

در ادامه دکتر سید حیدر محمدی - مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اظهار کرد: مدت‌هاست که داروهای مرتبط با بیماری تالاسمی و داروهای آهن‌زدا را در کشور تولید می‌کنیم در کنار واردات که توسط یکی از شرکت‌های خصوصی انجام می‌شود بسیاری از شرکت‌های دیگر نیز این داروها را تولید می‌کنند.

وی افزود: بیماران تالاسمی و انجمن تالاسمی به کیفیت دارویی که توسط شرکت‌های تولید داخل تامین می‌شود، انتقادهایی داشتند که این جلسه برگزار شد تا تولیدکنندگان و اعضای انجمن تالاسمی به صورت رو در رو مشکلات را بررسی و شرکت وارد کننده دلایل عدم تامین داروی دسفرال را عنوان کند.

محمدی خاطر نشان کرد: گاهی اوقات در اظهارنظرها این گونه قلمداد می‌شود که سازمان غذا و دارو  اهتمامی برای واردات داروی این بیماران ندارند؛ در صورتی که این سازمان همه تلاش خود را انجام داده است که دارو به صورت تولید داخل و واردات در دسترس بیماران قرار گیرد.

وی با بیان اینکه سیاست سازمان غذا و دارو حمایت از تولید داخل و محدودیت واردات است، گفت: در گزارش‌هایی که انجمن تالاسمی ارائه داده است مقاومتی نسبت به مصرف داروهای تولید داخل وجود دارد، البته ما نمی‌خواهیم این موضوع مطرح شود که ما اجباری برای مصرف داروهای تولید داخل داریم اما هدف ما حمایت از تولید داخل است، هر چند که همیشه تلاش کرده ایم که داروی وارداتی نیز در دسترس باشد.

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو عنوان کرد: یکی از شرکت‌های معتبر تولید کننده داخلی قول تولید برند اصلی داروی خوراکی بیماران تالاسمی را داده بود که علاوه بر مشکلات ارزی به تازگی موفق به واردات گرانول شده و به زودی این مشکل حل خواهد شد.

وی تصریح کرد: همچنین از طریق فوریتی نیز برای واردات دسفرال و جیدنیو اقدام کرده‌ایم، در مورد داروی دسفرال شرکت تولید کننده خارجی عنوان کرده است که این دارو را فقط برای کشورهای ایران و عراق تولید می‌کند در حالی که در هیچ جای دنیا دیگر فرم تزریقی را مصرف نمی کنند و تنها در صورت افزایش قیمت حاضر به تامین است و ما نیز موافقت کردیم، اما بنا به دلایلی که ما در جریان آن نیستیم این شرکت این دارو را تأمین نکرده است.

لزوم حمایت از تولید داخل برای پیشرفت صنعت دارویی کشور

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، محمدی با اشاره به اینکه شرکت‌های تولید داخل ژنریک دو داروی دسفرال و جیدنیو را تامین می‌کنند و مشکلی برای تامین آن نداشته‌اند، گفت: تولید در کشور بسیار پر زحمت است و در شرایط مشکلات ارزی و مشکلات ثانوی که بر سر راه تولیدکننده‌های دارو وجود دارد و با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، انتظار آنها حمایت وزارت بهداشت و مردم است؛ چرا که اگر حمایت نکنیم انصاف را رعایت نکرده‌ایم و هیچ وقت در عرصه صنایع داروسازی رشد نخواهیم کرد.

۷۰درصد از بیماران تالاسمی داروی تولید داخل مصرف می‌کنند

در ادامه رئیس انجمن تالاسمی با تاکید بر اینکه هیچ مقاومتی در خصوص مصرف داروهای تولید داخل برای بیماران تالاسمی وجود ندارد،  عنوان کرد: حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد از بیماران تالاسمی به دلایل مختلف قادر به استفاده از داروهای تولید داخل نیستند، خود بنده نیز از داروهای داخلی استفاده می کنم، اما اگر اصراری برای واردات داروهای بیماران تالاسمی داریم به این دلیل است که پزشکان بتوانند با مقایسه اثرگذاری داروی مناسب هر بیمار را تجویز کنند.

در ادامه این جلسه شرکت‌های تولید کننده و وارد کننده داروهای بیماران تالاسمی در پاسخ به سوالات اعضای انجمن تالاسمی و نمایندگان بیماران در خصوص روند واردات و تولید داروهای مصرفی آنها  گزارشی ارائه کردند.

انتهای پیام

خودآموز بست لرن